Soke
+17°C

Söke Ticaret Odası - Duyurular


11

                                                           ÖNEMLİ DUYURU

 

                   Tartı aletleri Muayene Yönetmeliği 30.12.2016 tarihli ve 29934 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik değişikliğiyle tartı aletlerinin muayene işlemleri ile bu muayeneyi yapanlar ve tartı aletlerinin kullananların görev, yetki ve sorumlulukları yeniden düzenlenmiştir.

            Tartı aletlerinin periyodik muayene süresi iki yıldır periyodik muayene süresi hesaplanmasında damlandığı yıl birinci yıl olarak sayılır. Sürenin dolduğu takip eden yılın Şubat ayının sonuna kadar periyodik muayene için başvurulması gerekir. Posta ile yapılacak müracaatlarda müracaat tarihi olarak evrağın muayenedeki yetkili kurumdaki  kayıt tarihi esas alınır.

           Tartım kapasitesi 2000 kg üzerinde olan III ve IV sınıf tartı aletlerinin muayeneleri  İl Müdürlüğümüzce  yapılacaktır. Tartı aletleri kullanıcılarının İl Müdürlüğümüze  (En Geç 28 Şubat 2017 tarihinde mesai sonuna kadar) beyanname vermesi gerekmektedir.

           Belediye merkezi ölçü ayar memurluklarınca  2000 kg ve altında olan III ve IV sınıf masa terazileri , Asma Teraziler ,Tek Kollu kantarlar, İbreli teraziler ile Pazar yerlerinde kullanılan elektron,ik tartı aletleri kullananların ( En geç 28 şubat 2017 tarihinde mesai sonuna kadar) Belediye Grup merkezi ölçü memurluklarına beyanname vermesi gerekmektedir.

           Yetkili Muayene servisince , (Marketlerde, Bakkalda, Kasaplarda, Fırınlarda, Pastanelerde vb.işyerlerinde) kullanılan 2000 kg ve altında olan III ve IV sınıf elektronik tartı aletleri, ( Kuyumcu ve Eczanelerde) kullanılan I ve II sınıf tartı aletleri, Otomatik tartı aleti kullanan sanayicilerin (Kullanmakta oldukları tartı aletlerinin ) muayenesinin yapılması için ( en geç 28 Şubat 2017 tarihinde mesai sonuna kadar) mutlaka Yetki Muayene servisine başvurması gerekmektedir.

           Aksi takdirde tartı aleti kullanıcılarına damga  süresi dolmuş ölçü aleti kullanma fiilinden dolayı idari para cezası uygulanacaktır.

         Önemle Duyurulur. 

Okunma Sayısı: 3808
Yazdır  

Bilgi Edinme Menu