Soke
+17°C

Haber ve Duyurular

KOSGEB 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı Duyuruldu!

  • 05.06.2018
  • sto

 

 

KOSGEB tarafından düzenlenen "2018 Yılı Makine Teçhizat Faiz Desteği Programı"na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, açıklanan destek programının ve diğer desteklerin ortak hedefinin Türkiye'nin teknoloji üretmesi ve ürettiği teknolojiyi ihraç etmesi olduğunu belirterek, "KOBİ'lerimizi yüksek teknoloji ile buluşturuyoruz. KOSGEB'in yeni vizyonu kapsamında özellikle imalat sanayimizi teknoloji odaklı bir biçimde destekliyoruz. Bundan sonra KOSGEB'in destek ve teşvik mekanizmasındaki temel önceliği imalat sanayi ve yüksek teknolojidir. Bu çerçevede KOSGEB'in sunduğu destek ve teşvik mekanizmalarını teknoloji üreten KOBİ'lerimiz üzerinde yoğunlaştırıyoruz. KOBİ'lerimizi "yerli üretime" teşvik ediyoruz. KOBİ'lerin AR-GE ve yenilik faaliyetlerini destekliyoruz. İhracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 20 seviyesine çıkarmak için bütün kaynaklarımızı seferber ediyoruz" ifadelerini kullandı.

2016 yılında aynı destek programı işletmelerimizin hizmetine sunulmuştu. 2016 yılındaki Makine Teçhizat Kredi Faiz Destek Programı'ndan bin 88 işletme faydalanmıştı. Program kapsamında 472 milyon lira kredi kullandırılmış ve 95 milyon lira faiz desteği KOSGEB tarafından karşılanmıştı. Açıklanan yeni destek programıyla işletmelere 450 milyon lira kredi hacmi oluşturulacak,. 100 milyon lira tutarında faiz desteği sağlanacaktır. İşletme başına sağlanacak kredi faiz desteğinin üst limiti 300 bin lira olarak belirlenmiş olup. Kredi vadesinin ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli olmak üzere toplam 36 ay olarak belirlenmiştir.

Programdan yararlanmak isteyen işletmelerin temsilcilerinin KOSGEB resmi web sayfasında (kosgeb.gov.tr) bulunan KOBİ/Girişimci Giriş menüsünden girerek e-hizmetler sayfasında “2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Başvurusu” şeklinde arama yapmaları gerekiyor. İşletme sahipleri, kredi faiz desteği kapsamında satın alacakları makine-teçhizat alımına ilişkin başvuru formunu, belirlenen tarihler arasında doldurarak KOSGEB Müdürlüğü’ne başvuracak.

İşletme başına 300 bin TL olan faiz/kâr payı bedelinin tamamı, KOSGEB tarafından karşılanacak. Makine Teçhizat Kredi Faiz Destek Programı için Haziran ayı içinde başvuru alınacak. Başvuru sahiplerinden KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları, imalat sanayinde faaliyet göstermeleri, “yerli ve yeni” makine ve teçhizatları tercih etmeleri şartı aranıyor.

KOSGEB 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı Duyuruldu!

Bilgi Edinme Menu